czwartek, 14 lutego 2013

Zamki Jurajskie cz. 2: Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu jest najbardziej imponującym zamkiem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest bardzo rozległy, wznosząc się na najwyższym wzniesieniu Jury, ponad dachami domów, budek z goframi, pawilonami z lodami itd. Jego charakterystyczna sylwetka z prawie bajkowymi wieżami jest umieszczana na wielu mapach, folderkach i materiałach promujących szlak Orlich Gniazd.

Okres świetności zamku w Ogrodzieńcu przypadał na XVI wiek, kiedy na bazie starszej warowni rozbudowano go w renesansowy zamek obronny. Pomimo zniszczeń w czasach potopu szwedzkiego, był zamieszkały aż do poczatku XIX wieku, znacznie dłużej niż pozostałe warownie na szlaku Orlich Gniazd.
Obecnie jest zabezpieczoną i udostępnioną do zwiedzania ruiną.
Nawet teraz, nie sposób nie docenić kunsztu budowniczych, którzy nadbudowali tę warownię nad gigantycznymi skałami.
Ścieżka wokół Zamku wije się między włączonymi w mury obronne ostańcami wapiennymi o przedziwnych kształtach. Każdy, nazywając je,  widzi w nich co innego: Lalkę, Wieszczkę, Niedźwiedzia...

W Podzamczu, w ostatnich latach, otworzono bardzo nowoczesny hotel i spa, wart odwiedzenia choćby ze względu na wyjątko harmonijne wpisanie budynków, basenu, sal konferencyjnych pomiędzy skały. Wokół zamku odbywają się rozmaite imprezy: turnieje rycerskie, pokazy władania bronią itp. Na okolicznych wzgórzach jest wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych.

Dla nas ciekawe jest odwiedzanie takich miejsc, poza sezonem, bez tłumów, wycieczek i otoczki komercyjnej, ale w lecie jest więcej możliwości skorzystania z pozostałych, sezonowych atrakcji tego regionu...

4 komentarze:

 1. Zima w Podzamczu jeszcze nie byłem, ale Twoje zdjęcia mnie tu przeniosły. Mam chęć pojechać i bobczyc Górę Birów po rekonstrukcji.

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno nie byłam w Ogrodzieńcu, poczekam na ładną pogodę i z przyjemnością się wybiorę, mi tłumy nie przeszkadzają. Fajnie, że pokazałaś Ogrodzieniec w zimowej szacie, bardzo ładnie wygląda. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny był, pewnie jak spacerowałaś wiało ale warto było!

  OdpowiedzUsuń