niedziela, 10 maja 2015

Nowoczesność zatopiona w ogrodzie nad Bałtykiem

Wracając z uroczego miasteczka Helsingor (więcej tutaj) miałyśmy zaplanowaną wizytę w niezwykle ciekawym muzeum: Muzeum Sztuki Nowoczesnej Luizjana w miejscowości Humlebaek.
Ogrody Muzeum
Warto powiedzieć, że w Kopenhadze można kupić kartę miejską, która pozwala na nieograniczone korzystanie z transportu publicznego (także poza samym miastem) a także odwiedzanie większości muzeów i innych atrakcji. Podczas wycieczki do Helsingor korzystałyśmy właśnie z niej, czyli dojazd pociągiem, wejście do zamku i do muzeum było już w cenie karty.
W oddali brzegi Szwecji
Wybrałyśmy się do tego muzeum aby po prostu odpocząć na świeżym powietrzu, to co nas przyciągało to ciekawe połączenie gmachu muzeum, kolekcji eksponatów z przepięknym ogrodem położonym na wzgórzu nad Bałtykiem. Dodajmy do tego chłodny ale słoneczny dzień i mamy doskonałe okoliczności do spędzenia popołudnia leżąc na trawie w muzeum. Tak, nie pomyliłam się, w Danii cudowna jest możliwość leżenia, siedzenia, piknikowania wprost na trawniku, nawet tak jak tutaj, będącym terenem ekspozycji.
Drzemka pod magnolią
Jak zresztą widać, na ławkach i na trawnikach odpoczywało bardzo dużo gości tego muzeum. Jednym z jego założeń jest harmonijne osadzenie eksponatów na tle zróżnicowanej zieleni i otwarcie się na zwiedzających w bardzo różnym wieku.
 Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest uważane za jeden z najlepszych przykładów duńskiej architektury modernistycznej lat 50-tych XX wieku. Wokół tradycyjnej willi, dobudowano stopniowo przeszklone pawilony w taki sposób, że ekspozycja wewnątrz i w ogrodzie przenika się, tworząc całość.
W parku eksponowane są rzeźby, rozmaite instalacje i konstrukcje: w sumie ponad 60 różnych obiektów, a każdy z nich jest umieszczony w taki sposób, aby zmieniająca się w ciągu roku przyroda pozwalała na różnorodne doznania.
Łatwo można sobie wyobrazić, jak inne będzie tło tych rzeźb jesienią albo zimą, prawda?
Pomysłodawcy Muzeum zastanawiali się czy bujna natura nie zdominuje kolekcji, zakładając, że sztuka musi być wyrazista, aby zaistnieć w tak pięknym otoczeniu.
Częścią muzeum jest także urokliwe jeziorko osadzone w bardzo tradycyjnym otoczeniu.
 
Niezależnie od tego czy jesteśmy miłośnikami sztuki nowoczesnej czy nie, warto wykorzystać możliwości karty miejskiej i odwiedzić nie tylko najbardziej znane atrakcje, ale także i ten ciekawy obiekt.
Więcej informacji turystycznej:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej - tutaj
Karta miejska w Kopenhadze - tutaj
 
 

 

2 komentarze:

  1. Fajne miejsce jak każde w Danii przyjazne dla ludzi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, bardzo to dziwiło moją córkę-przyszłego socjologa :)

      Usuń