wtorek, 22 marca 2011

Wiosenna Wilga

Na południe od Warszawy do Wisły dopływa rzeka Wilga.


Obecnie ma znaczenie głównie rekreacyjne, przed II wojną światową wzdłuż jej brzegów funkcjonowały liczne młyny. Nurt jest częściowo regulowany jazami, dzięki którym w trakcie wiosennych powodzi można uniknąć istotnych strat.


W końcu marca, próżno szukać znaków przedwiośnia, wegetacja roślin jeszcze się nie rozpoczęła. jedynie pierwsze bazie na przybrzeżnych wierzbach dają znak, że to marzec, nie listopad.
A w lecie spacer brzegami Wilgi będzie bardziej wypełniony kolorami. Wierzby pokryją się liśćmi, trawy, trzciny i inne zarośla zazielenią się i miło będzie uciec od miejskiego upału w nadrzeczny cień.

To już niedługo...

niedziela, 6 marca 2011

Oczar na Trakcie Królewskim

Ostatni tydzień raczył nas idealnie słonecznymi dniami, które zachęcały do spacerów. Przechodząc Traktem Królewskim w Warszawie ze zdziwieniem zauważyłam całkiem spory krzew oczaru (Hamamelis) posadzony w parku. To rzadki krzew, raczej spotykany w kolekcjach botanicznych niż w zieleni publicznej.

Prawdopodobnie jest to odmiana Pallida, jedna z najwcześniej kwitnących.
Więcej o oczarach pisałam na moim ogrodowym blogu.
Oby jak najczęściej takie rarytasy sadzono w parkach, ile radości dają pierwsze, pachnące kwiaty po tak długiej zimie!
A za płotem kolejne poziomy lekko ośnieżonych dachów: Klasztor Sióstr Wizytek. Jest to najstarszy w Polsce dom Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony w XVII w.

W ostatnich latach przeprowadzono gruntowną rewaloryzację parku otaczającego klasztor od strony zachodniej. Nasadzono ciekawe kompozycje krzewów (w tym: oczar) i bylin, ale wycięto stare lipy zasłaniające fasadę kościoła.
I dalej spojrzenie na dachy budynków Uniwersytetu i wieże kościoła Św. Krzyża.