sobota, 9 sierpnia 2014

Nowoczesny ogród traw

Mieliśmy spotkanie okołosłużbowe, choć w zasadzie jesteśmy na urlopie. Nie narzekałam specjalnie, gdyż wiedziałam, że miejsce spotkania jest interesujące i wcześniej nie miałam okazji go odwiedzić.
Zgadywanka: gdzie jest taki ogród?
Nie, nie jest to konkurs. To ciąg dalszy opowieści o ciekawych aranżacjach zieleni (publicznej) w Warszawie. Niezbyt daleko od lotniska, powstał nowy kompleks biurowo-konferencyjny, przy którym jest ciekawy ogród traw. Same budynki też były szeroko dyskutowane, jako że ich kształty są niestandardowe. Bryły budynków hotelu i biurowca są bardzo płynne, a nieskazitelnie białe elewacje są jakby przezroczyste dzięki dużej liczbie regularnie rozmieszczonych wysokich okien.
Ogród nie jest płaski, ma niewielkie wzgórza i suche jamy wypełnione szarym tłuczniem, a w niektórych miejscach nasadzenia płynnie wchodzą na taras czy dach garażu.
Pomiędzy łanami traw posadzono kilka drzew, są to brzozy i buki o ciekawych liściach.
Pomiędzy nimi prowadzi kręta szara kamienna ścieżka, podobnym materiałem wypełniono miejsca wokół drzew i liliowców. Można powiedzieć, że taki ogród jest monotonny, ale popatrzcie jak różne są odcienie zieleni!
W części centralnej na prostych, drewnianych podestach można usiąść albo poleżeć na geometrycznych białych siedziskach. Miejscami dostawiono kolorowe fotele z IKEA.
Zakładamy oczywiście, że z żadnego z licznych okien, nie wyjrzy w tym momencie nasz szef...
Przy budynku biurowym ogród staje się bardzo prosty, geometryczny, a nasadzenia roślinne są kontynuowane we wzorze elementów kamiennych. Tutaj zamiast traw mamy niewielkie krzewy: kaliny, laurowiśnie, mahonie i niewielkie drzewka japońskich wiśni, które cudnie kwitną wiosną. A pomiędzy budynkiem a prostą taflą płytkiego zbiornika rośnie łan najpospolitszych liliowców (prawdopodobnie Stella D'Oro) - zdjęcie drugie od góry.
Sino niebieski odcień wydmuchrzycy piaskowej przywołuje skojarzenia zupełnie nie biznesowe, a całkiem nadmorskie. Jak miło jest iść na plażę...Ups, to ścieżka do biurowca!

Ciekawa jestem jak Wam się podoba taki ogród?
Miejsce: kompleks Sound Garden, projektanci całości: pracownia JSK Architekci.
 
 

10 komentarzy:

 1. Oj, w końcu widzę w jakiś ładny nowoczesny projekt. Takie w Polsce bywają często bardziej udziwnione niż estetyczne. I te trawy! Strzał w dziesiątkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Projekt był szeroko omawiany w różnych pismach, zazwyczaj z pochwałami. Moim zdaniem - ciekawy i możliwy do utrzymania w zadbanym kształcie przy małym wysiłku, co też ważne...

   Usuń
 2. Bardzo nowoczesny ogród, ale też bardzo ładny, ciekawe połączenia traw z drewnem i żwirem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, że fajny! W zasadzie minimalistyczny: tylko kilka gatunków a efekt bardzo ciekawy.

   Usuń
 3. Piękne połączenie, nowoczesna architektura i "nieskoszone trawy". Super fotki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Starałam się uchwycić nastrój "łanów" trawy, przy których można zapomnieć, że jesteśmy w mieście...

   Usuń
 4. Podobają mi się te mechate górki (widzę w nich pewną inspirację projektami Marthy Schwartz). A w jakich czasopismach o tym założeniu zagospodarowania terenu pisano?
  Magdo, błagam - zlikwiduj tę weryfiakcję obrazkową

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo, o tym kompleksie pisała GW w dodatku Bryła, o ogrodzie było tam słów kilka, poszukiwania w sieci bliższych informacji nic więcej nie przyniosły. Weryfikację zlikwiduję, choć wtedy spam napływa szerokim strumieniem...

   Usuń
  2. Dzięki. Co do spamu, to ja (nie wiem jak) ustawiłam sobie tak, że spam ląduje w oddzielnej "przegródce" i usuwam go za jednym zamachem.

   Usuń
 5. Witam Cię bardzo serdecznie i życzę miłego wypoczynku. Jak to dobrze że już u nas są takie miejsca, że patrząc na te zdjęcia wyobraźnia podsuwa myśli o ogrodach gdzieś tam w świecie Nasza kochana {Polska jest piękna, a dodawanie jej tego typu widoków czyni ją ciekawszą, taką światową.Cieszę się że to pokazujesz, bo takie osoby jaj ja , nieruszające się z miejsca mogą oglądać to wszystko.Proszę o jeszcze, Pa pa.

  OdpowiedzUsuń