niedziela, 5 lipca 2015

Skansen w Sanoku - warto odwiedzić!

Tak się złożyło, że przy okazji wyjazdu na Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe spędziliśmy jeden dzień w Sanoku. Była to doskonała okazja, żeby odwiedzić skansen i odświeżyć wspomnienia z dawnych lat. Poprzednim razem byłam tu na początku liceum, więc wspomnienia raczej się zatarły...
Skansen w Sanoku jest największy w Polsce, pod względem liczby obiektów. Jest dość rozległy i spokojne obejście całego terenu zajmuje kilka godzin. Ze względu na położenie, najwięcej budynków nawiązuje do tradycji okolicznych rejonów. Najczęściej są to budynki drewniane, posadowione w taki sposób, że przypominają wsie bojkowskie.
Poszczególne obejścia mają zarówno budynki mieszkalne jak i gospodarcze, wokół których założono ciekawe ogródki. Brakowało mi jedynie żywych zwierząt...
W ogródkach uprawiane są podstawowe rośliny użytkowe, pomiędzy którymi posadzono "babcine" rośliny ozdobne: liliowce, malwy, goździki. Jedynie zagrody górskie, typowe łemkowskie są bardziej surowe, a duże chałupy mają w jednym budynku część mieszkalną i gospodarczą. Takie stare domy można niekiedy zobaczyć i w naszej i w ukraińskiej części Karpat.
Poza zabudowaniami mieszkalnymi, w skansenie można obejrzeć drewniany kościół i cerkiew.
Drewniane świątynie są zachowane w dawnym kształcie, z dawnym wyposażeniem, a ich unikalne wnętrze potęguje wrażenie cofnięcia się w czasie.
Wnętrze jednej z trzech cerkwi z zachowanym ikonostasem. A poniżej wnętrze XVII-wiecznego kościoła.
W części skansenu odtworzono galicyjskie miasteczko, tworząc tzw. Galicyjski Rynek. Drewniane domy otaczają tutaj dość duży brukowany plac, a w wielu wnętrzach ulokowane są działające warsztaty rzemieślnicze.
O wnętrzach budynków opowiem następnym razem, a teraz zachęcam do spędzenia w tym skansenie kilku godzin. I dorośli i dzieci nie będą się nudzić!
 
Oficjalna strona: tutaj,
a o innych skansenach, które odwiedziłam przeczytasz tu.
 

7 komentarzy:

 1. Magdo dziękuję za taką propozycję. bardzo ciekawe miejsce i napewno warte odwiedzenia. Nie omieszkam tam zawitac przy okazji podrózy w ten rejon Polski. Dopisuje do listy miejsc ciekawych. Pozdrawiam cieplutko..

  OdpowiedzUsuń
 2. O, to się cieszę! To bardzo ciekawy skansen, na pewno wart odwiedzenia...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli lubisz takie klimaty, i bedziesz kiedyś na Sądecczyznie, zapraszam do Sądeckiego Parku Etnograficznego. Jest trochę mniejszy ale równie ciekawy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za pomysł, Sądecczyzna już nie w tym roku. Mamy więcej planów niż możliwości, ale pewnie wkrótce znowu tam pojedziemy...

   Usuń
 4. Chętnie się tam wybiorę, bo bardzo lubię skanseny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaraz będzie jeszcze druga część opisu- nieustająco polecam!

   Usuń
 5. Fantastyczne miejsce! Byłam tam dawno i pojadę , bo lubię skanseny, ich nastrój i zapach....

  OdpowiedzUsuń