czwartek, 3 sierpnia 2017

Ultranowoczesna galeria w Paryżu

Odwiedzając miasta szukamy także najnowszych, unikalnych w swojej nowoczesności miejsc. Przed wyjazdem do Paryża wiedziałam, że chce odwiedzić i tam budynek, który wzbudził wiele kontrowersji - Muzeum Fondation Louis Vuitton. Tak, to właśnie ta firma, która nie licząc się z kosztami pozwoliła sobie na wybiegający w przyszłość projekt...
fondation Louis Vuitton
Zrobić zakupy u LV - bezcenne!
Można powiedzieć, że nieskończenie zamożni inwestorzy często popychali do przodu rozwój architektury czy technologii. Tak samo było i w tym przypadku. Szefostwo firmy miało fantazję, a architekt ją zrealizował sięgając po najbardziej unikalne i najbardziej nowoczesne technologie. Przed rozpoczęciem budowy, modele 3D były testowane w różnych warunkach, gdyż nie było pewności czy tak śmiała wizja da się zrealizować. Można jedynie pozazdrościć...
the Fondation Louis Vuitton
Dwóch wizjonerów - zleceniodawca i architekt
Budynek został oddany do użytku w marcu 2014 roku, a po 55 latach zostanie przekazany miastu Paryż. Mieści część biurową i ekspozycyjno-publiczną. W założeniu twórców ma być bardzo otwartym centrum kultury i sztuki w zachodniej części Paryża, dodatkowo mieszcząc także księgarnię i restaurację. Co warto dodać Fundacja Louis Vuitton jest zaangażowana w szeroko rozwinięte programy pomocowe dla krajów rozwijających się. Dzięki temu, w sklepiku można kupić rozmaite dzieła twórców z Afryki czy Azji.
The Fondation Louis Vuitton
Konstrukcja dachu
Sam budynek ma niespotykaną konstrukcję. W zasadzie nie ma prostych ścian, nie ma też typowego dachu. jego wewnętrzna część jest osłonięta szklanymi taflami przypominającymi żagle albo skrzydła.
The Fondation Louis Vuitton
Dach i taras - dwa w jednym
Na niektórych poziomach zlokalizowane są niewielkie ogrody, tak jak powyżej - dodają one trochę życia do tej dość bezdusznej konstrukcji. Na innych poziomach eksponowane są specyficzne dzieła sztuki - na pierwszy rzut oka ładne, przy bliższym spojrzeniu - przejmująco smutne. Ta barko-tratwa jak kapsuła życia symbolizuje los emigrantów przemierzających morze między Afryką a Europą.
The Fondation Louis Vuitton
Śmieci, resztki - życie, wegetacja i tak wygrywa
 
Organizowane tutaj wystawy mają nie tylko charakter artystyczny, ale zawsze są zaangażowane, nawiązując do aktualnych problemów na świecie. To dobry przykład połączenia komercji i filantropii.
The Fondation Louis Vuitton
Budynek unosi się nad niewielkim stawem
Większość odwiedzających to turyści, często z Azji, gdzie marka LV jest szczególnie ceniona. Ciekawa jestem jakie jest ich spojrzenie na ten wyjątkowy budynek. Mieszkańcy Paryża nie byli zachwyceni, wiele głosów wyśmiewało nowoczesną bryłę i wysokie koszty utrzymania. Zwracano tez uwagę, że całkowicie odstaje on od swojego dość nudnego otoczenia. Te same argumenty wyciągano kiedyś w kierunku dzielnicy La Defence, która teraz jest już integralną częścią miasta.
The Fondation Louis Vuitton
dzielnica La Defence- ponad Laskiem Bulońskim
 Budynek Muzeum jest warty odwiedzenia. Warto dodać, że poszczególne piętra, tarasy i balkony nie mają jasnego rysunku. Niezłą zabawą jest odnajdywanie przejść pomiędzy nimi. Naprawdę, można się tu zgubić!
The Findation Louis Vuitton
każdy poziom zaskakuje
Informacje praktyczne:
strona własna The Fondation Louis Vuitton - (tutaj)
Dojście, dojazd - własny elektryczny busik z centrum miasta i bilety - tutaj
Niestety wejście do budynku jest płatne - nie można np. wejść tylko do księgarni.
The Fondation Louis Vuitton
różne oblicza budynku
 
 
 

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa architektura. Bardzo lubię takie nietuzinkowe i nieprzewidywalne rozwiązania. A co do LV. Torebki jak torebki... Kiedyś widziałem pod Halą Mirowską torebki z takim fajnym logo LV ;-) Czyżby klientki dojeżdżające tu 10 czy 17 współfinansowały pomoc dla potrzebujących? ;-) ;-) ;-) Serdeczności :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ha, ha, dobre pytanie! spodziewam się jednak, ż eto Japonki rozchwytujące produkty LV płacą za takie cuda architektury!

      Usuń